Jožo Čižmár

Na začiatok ] Hore ]

 

    

 

Jožo Čižmár  ročník 1946
Lezie od roku:    1962
Prvý spolulezec:   v Manínoch Jožo Boško
Prvá cesta :  Zlomisková veža ,Vlado Hroš 7.7.1963
Aktívny v klube:  od roku 1962
Počet prvovýstupov v oblasti Manínov:  okolo 30

Počet  vylezených ciest v horách:

 cca 150
Najvyšší dosiahnutý vrchol:

 Marmolada - Cima Grande, 3003 m.n.m

Najhodnotnejší výstup:

 Malý Kežmarský štít-Weberovka, Ošarpance-Puškášove platne, Westerova vežička-cesta Tatarka Záhor, prvý zimný prelez

Najväčšie dobrodružstvo:

 Ľadový štít Hošala, Piaček, pri nútenom zostupe nepríjemné úrazy spolulezcov  (pozn. redakcie, Ferko - zlomená noha, Jožo H.-chrbtica.)

Za najnepríjemnejšiu chvýľu lezeckého života považujemn smrť dobrého kamaráta Š.Hašku1967 a smutné znášanie mŕtvych kamarátov z Gerlachovského kotla1973

Teraz lezieš:  nie
Úrazy:

 ?

Čo ti nebude už nikdy chýbať:   ?
S čím sa nemôžeš rozlúčiť:  

 ?

Najobľúbenejšia lezecká oblasť:  Maníny a Vysoké Tatry
Niečo o sebe:  

K lezeniu ma dostal môj profesor a neskôr výborný kamarát Jožo Boško(BOJO) na strednej škole. Neskôr bol mojím častým spolulezcom Pišta Haško, ktorého smrť ma hlboko poznačila a sprevádzala dosť dlho.

V 1969 so stretol v Manínoch Ferka Piačka s ktorým som prežil azda najviac krásnych chvíľ v horách. Spoločne sme sa začali venovať športovému lezeniu na vyššej úrovni. Postupne sme objavovali a vyliezli hodne nových ciest v jednotlivých  oblastiach Manínov. Svojím príkladom sme pritiahli k lezeniu viac lezcov z Bystrice, Teplej a Plevníka.

Začiatkom 80 rokov sa vytvorila veľmi dobrá partia .Hojná účasť na Jamesoch, stanovania pri Sliezskom dome, v Javorovej, Bielovodskej doline.

V horolezectve som mohol dosiahnuť určite viac. Rozhodol som sa však pre kariéru v zamestnaní. Keďže som bol tak trochu maximalista, nedalo sa oboje spolu spojiť. Aj napriek tomu neľutujem, že som sa venoval tomuto športu a vždy budem spomínať na skutočné priateľstvá ktoré sa dajú prežiť len na spoločnom lane.

horizontal rule

HK MANÍN  Centrum  900/99  Považská Bystrica 01701   ( 0905  331980   * klub@hkmanin.sk