Dano Pauer - Dago

Na začiatok ] Hore ]

 

Dano Pauer - Dago ( 25.5.1972 -  V 12.9.2002)

12.9.2002 asi o 18:30 na Slnečných stenách v Manínskej Tiesňave tragicky zahynul vo veku nedožitých 31 rokov známy manínsky horolezec a autor horolezeckých sprievodcov  Dano Pauer - Dago.

Dano začal liezť ako 16 ročný. Spolu s partiou kamarátov dal dokopy zopár hasičákov, staré lano a začal chodiť do skál.  Prvé "ozajstné" lezecké kroky urobil na Manínskej Stráži, ktorá mu prirástla k srdcu. V roku 1989 vstúpil do nášho horolezeckého klubu a začal liezť čoraz viac ... a viac.

Dano bol všestranný lezec. Liezol  v Tatrách (leto, zima), v zahraničí: Tre Cime, Verdon, Buoux, Wilder Kaiser, Paklenica ... ale asi najradšej mal domáce skaly, kde vyliezol desiatky nových pekných ciest (Manín, Prečín, Pružina). Jeho najlepšie výstupy mali kl. 7c+ , čo pri váhe 90 kg bol celkom obdivuhodný výkon.

Okrem lezenia sa Dano o skaly aj staral . Osadzoval zlaňáky, preisťoval a čistil staré cesty, dokumentoval výstupy.

Pre vážny úraz v Tatrách, v lete r 1992 musel  s lezením na takmer celý rok  prestať. Počas nútenej prestávky mal dosť času, aby dal dokopy materialy pre svojho prvého lezeckého sprievodcu Manín a okolie (1995). Sprievodca mal veľký úspech a tak Dano pokračoval ďalej. Nasledovali Slovenské skaly I (2000) a Slovenské skaly II (2002 - vyšli tesne po Danovej smrti) a  rozpracované ostali Slovenské skaly III.

      

Veľkú zásluhu mal Dano pri stavbe II. Považsko-Bystrickej lezeckej steny, kde patril k jej hlavným staviteľom. Tu sa v plnej miere prejavil jeho zmysel a cit pre detail.

... posledné dni Dano dokončoval lezeckého sprievodcu Slovenské skaly II. ... posledné lezenie ... Slnečné steny a Ivanova cesta. Dano vyliezol TOP, cvakol lano do zlaňovacieho oka a sadol .... po niekoľkých sekundách sa lano pretrhlo. Bolo naseknuté padajúcim kameňom. Dano už nemal žiadnu šancu ...

... jeho pamiatka zostane navždy zapísaná v Manínskych skálach. 

Danova prvá cesta

V pozadí Slnečné steny ...

... v akcii

Dano v zime

horizontal rule

HK MANÍN  Centrum  900/99  Považská Bystrica 01701   ( 0905  331980   * klub@hkmanin.sk