Tréning pre začiatočníkov

Na začiatok ] Hore ]

 

... skôr ako začneme ...

Podstata tréningu spočíva v adaptácii organizmu na vonkajšie podnety, v našom prípade na fyzické zaťaženie. Ale treba si uvedomiť, že adaptácia prebieha najmä vo fáze regenerácie.

Ak je veľa tréningu a málo oddychu, organizmus nemá dostatok času na adaptáciu  a tréningový efekt je nižší. Na druhej strane, ak trénujete málo a  veľa oddychujete,  adaptácia je príliš pomalá. Veľmi dobré  prirovnanie tréningu je  k hojdaniu na hojdačke. Ak nasadíte nové zaťaženie vo vhodnom okamihu,  posunie vás to o kus dopredu. Ak trénujete chaoticky , dostanete sa iba do fázy stagnácie. Ak dlhšiu dobu prestanete trénovať výkonnosť začne klesať  .

Horolezectvo v dnešnej dobe zahŕňa viacero športových disciplín, ktoré sú dosť rozdielne ( bouldering, pretekárske lezenie, lezenie v neveľhorských oblastiach, .... výškové horolezectvo, skialpinizmus) .Každá táto disciplína si vyžaduje iný spôsob tréningu.

Ďalšia dôležitá vec, ktorú si treba uvedomiť je, že trening je prostriedok na dosiahnutie konkrétneho cieľa. A každému cieľu treba trening prispôsobiť. Inak trénuje rekreačný lezec a inak ambiciozny športovec.

Tréning je záležitosť dlhodobá. konkrétne výsledky sa dostavia až po niekoľkých rokoch intenzívneho úsilia.

Tréning musí byť komplexný , to znamená, že zahŕňa okrem cvičenia sily, vytrvalosti,  techniky aj stravovacie návyky, mentálne cvičenia, životosprávu ... atď.

Pozor na zranenia kl´bov a šliach. Sú veľmi nebezpečné a treba sa im vyhýbať. Liečenie býva zdĺhavé, ( rádovo mesiace ) a nútené prestávky veľmi znižujú tréningový efekt. Bolesť je prvý príznak možného poranenia .

Pozor na stagnáciu. Neustále treba vyhodnocovať tréningové ukazovatele a v prípade poklesu, alebo stagnácie zmeniť skladbu tréningu.

  ... a na začiatok ... 10 rád  

  1. Zavedˇte si tréningový zošit a urobte  tréningový plán.
  2. Začnite s tréningom všeobecnej vytrvalosti prvých 3-5 mesiacov. (Vytrvalostné lezenie, posilovňa ,beh, plávanie ...) . Na začiatok netrénujte silu !!
  3. Trénujte  3 max. 4 dni v týždni, napr.  UT, ŠT, SO po 2-3 hodiny
  4. Pri tréningu sa sústredˇte na oblasti, ktoré vám v lezení robia najväčšie problémy.
  5. Nezabúdajte na pridávanie tréningovej záťaže. ( cca po mesiaci ...)
  6. Aj lezenie na skalách považujte za tréning, ale lezte len dobre oddýchnutí.
  7. V prípade bolesti v kl´boch (alebo v šľachách) znížte intenzitu tréningu, alebo predlžte regeneračnú fázu.
  8. Nezabúdajte na tréning techniky.
  9. Snažte sa znížiť svoju váhu tak, aby ste dostali tuk na 7-5 % a zlepšite stravovacie návyky.
  10. Pred tréningom dbajte na dostatočnú zásobu energie a vody v tele.

Ak sa budete držať týchto rád, prvá desiatka na seba určite nenechá dlho čakať.

Na budúce si povieme ako začať trénovať .

horizontal rule

HK MANÍN  Centrum  900/99  Považská Bystrica 01701   ( 0905  331980   * klub@hkmanin.sk