Pár otázok na Štefana..

 

1-Čo spôsobuje, že ešte aj v 60 lezieš, keď väčšina Tvojich spolužiakov trávi čas v čakárňach lekárov.

Vzťah ku kolektívu, prírode a potreba pravidelného aktívneho pohybu v nej.

2-Čo považuješ za najväčšie úspechy svojej lezeckej kariéry ?

Trvalý vzťah a vernosť tomuto druhu športovej činnosti  s viac ako štyristodvadsať horolezeckých výstupov voveľhorách a nespočetným množstvom  ciest v skalných oblastiach doma a v zahraničí. Ani nie najvyšší výkon, viac radosť a vnútorné uspokojenie prevládali počas celého obdobia môjho pohybu po vertikálach.

3-Ktoré udalosti všeobecne najviac ovplyvnili Tvoje lezenie?

V prvom stretnutí detstvo, odvážne a nebezpečné partizánčenie po skalách. Na začiatku dospelosti impulz od tatranca Fera Ždiarskeho počas prvých výstupov vo Vysokých Tatrách a potom partia v Manínskej úžine. Zrodila sa prirodzená potreba byť v najintenzívnejšom kontakte s atraktívnou skalnatou prírodou.

4-Čo ti horolezectvo dalo?

Poskytlo mi jedny z najintenzívnejších životných zážitkov, dobrodružstiev, poznaní, priateľstiev, fyzickej, psychickej kondície, radostí a jasné životné postoje.

5-Čo ti horolezectvo vzalo?

Čas na väčšiu spoločenskú angažovanosť a chrupavky na kĺboch.

6-Ak si mal krízu a chcel si prestať s lezením, prípadne si mal dlhšiu prestávku, čo Ťa vrátilo do hry?

Neregistrujem väčšiu krízu, Vysoké Tatry to nepripúšťali, ani nie prestávky ale nižšia výkonnosť sa dostavila vekom pri úbytku energie a zvýšených požiadavkách doby.

7-Prepáč, chápeš súčastnych lezcov?

Aj chápem, je to generačný problém. Aj nám voľakedy starí ako by trochu zavadzali no časom sme pochopili svoje egoistické zmýšľanie. Mňa najviac mrzí malý záujem mladej generácie o veľhory. Mnohí sú vynikajúci „lezci“ v pohodlí umelej steny,     na  blízkych skalkách bez dlhých nástupov a prekonávania veľkých prevýšení. Veľmi obdivujem ich lezecké výkony, nechápem však prečo väčšina neprejaví záujem preniesť ich do veľhôr. Veď len v prostredí veľhôr môže dozrieť skutočný „horolezec“. Vo víchrici, či pohode s pramienkami potu pod ťarchou batohu v strmých dolinách, obchádzajúc balvany, trhliny alebo ramenami rúcajúc sneh, opojnej gymnastike tela i duše v spleti nebotyčných tvarov, radostnom strádaní a stisku rúk na vrchole si ukladá nezabudnuteľné zážitky a démonické obrazy panenskej prírody do pamäte. 

8-Čo a ako chceš oznámiť, doporučiť mladším, aby aj v Tvojom  veku boli aktívni?!

Pri sledovaní osobného športového výkonu nezabúdať na estetickú a citovú stránku. Naučiť svoje srdce radosti  z aktivity, na jeho pravidelné vysoké tepové frekvencie v aeróbnej zátaži, ktoré si ono zapamätá a bude  ich do  pokročilého veku vyžadovať.

9-Si známy milovník kvietkov. Máš nasledovníkov? Ak nie tak prečo ?

Veľa návštevníkov prírody si všíma jej obrovskú krásu ako celok, bez  väčšieho povšimnutia si detailov z ktorých je zostavená. Kvietky sú neodmysliteľnou súčasťou živej prírody, jedným z drobných detailov spolu s trávami, lišajníkmi, chrobákmi, geologickou skladbou podložia a tak ďalej. Spolu tvoria nádherný celok jej veľkosti. Cez krásu detailov vnímame  obrovskú krásu prírody. Mladý lezec sa po výstupe posadil na vrchol pozrel do doliny a vyhlásil: ja už v tejto doline nemám čo robiť, všetky problémy tu mám vyriešené. Bolo mi ho úprimne ľúto.

10-Považoval by si horolezectvo zlúčitelné s ochranou prírody?

Samozrejme áno, veď človek a príroda tu nie sú len sami pre seba a horolezectvo do hôr, do prírody patrí viac ako akákoľvek iná činnosť. Vyžaduje to intenzívnu osvetu, vyspelé vedomie pre vzájomné spolužitie a cit pre jej ochranu. To je účinnejšie ako akýkoľvek predpis, príkaz, zákaz, povolenie.

11-Dokáže podľa teba horolezectvo okresať nejaké zlé ľudské vlastnosti?

Prirodzene, veď je to komunita s prijatými morálnymi zásadami a zvyklosťami. Tak ako hory sú náročné, nekompromisne prísne a spravodlivé, takého formujú aj horolezca,  ktorý v nich podniká s odvahou, ale rešpektom a pokorou. Všetci čo sa horolezectvu venujeme dlhodobo sme iní ako sme boli, určite lepší.

12-Ako to vyzerá v rodine horolezca? Môže byť lezec vzorným manželom a otcom?

Určite, chce to ale obetavú a tolerantnú životnú partnerku. Jej najväčšou odmenou za to je, že jej doma zbytočne nezavadzia.

13-Aké najvyššie vzdelanie v horolezectve máš? \ inštruktor, cvičiteľ, tréner...\

Počas lezeckej kariéry som dosiahol 1 výkonnostnú triedu. Cez cvičiteľa horolezectva III, II, I stupňa kvalifikáciu „ Inštruktor horolezectva „ . Veľa času som venoval práci inštruktora cestou horolezeckej školy JAMES, kde ma práca s mladými absolventmi kurzov lezenia v horách veľmi zaujala.

14-Aké najvyššie ocenenie zo Zväzu James máš  \prípadne aj od iných horolezeckých spolkov. \?

Jubilejnú plaketu výboru horolezeckého zväzu ku 60. THT, Strieborný odznak JAMES, Zlatý odznak JAMES.

15-Prezraď Tvoj najveselší horolezecký zážitok...

...jeden z veselých: vybrali sme sa partia do rakúskeho Wilde Kaiseru bez informácií, sprievodcu a nastúpili so spolulezcom do štítu Flashbank cestou „nevieš kam trafíš“. Po lopotení nepríjemným pilierom doliezam spotený dĺžku keď nad sebou počujem  ťuk, ťuk, ťuk, ťuk. Nedočkavo vyleziem na skalu a na nej turistický chodník po ktorom prechádza deduško s babičkou o paličkách....

16-Vieš variť?  \v ešuse na Priuse\

Varenie som skúšal s veľkou vytrvalosťou na šporáku, mewe, dederónovi, rusovi, francúzovi, američanovi, / variče / ten posledný najdrahší Prius ma na vrchole VOĽNOJ ISPANIE na Kaukaze tvrdo presvedčil, že sa o to už nikdy v živote nemám pokúšať.

17-Ak by si sa mal znova rozhodnúť, či začneš liezť, alebo začneš robiť iný šport, čo by si volil a prečo?

Bolo by to zasa na rozhodnutí srdca a ak ho nebudem mať transplantované  tak určite zasa takéto dobrodružstvo, len by som ho robil intenzívnejšie.

18-Vieš prečo symbolizuje, odznak - logo 60+?

Nuž, že my 60 už musíme byť opatrní. Telo si naozaj vyžaduje trochu iný režim. Verím, že ma táto modrá pilulka dokáže postaviť aj na malé stupy a že mi dodá sily a vytrvalosti pri „opatrnom“ lezeckom prekonávaní skalných útvarov. Teším sa na ďalších lezúcich členov klubu 60. 

 

 

 

-->> Fotoalbum | Otázky na Pištu|Napísali o Pištovi: Haverla , Cizáček